Destek İçin

[email protected]

Bize Ulaşın

0 (850) 307 07 34
blog-1

Halı lekesi nasıl çıkar

Halı lekesi nasıl çıkar?

Müşterilerimizin tarafımıza çağrı merkezimize sormuş olduğu soruların bir çoğu "halı lekesi nasıl çıkar?" veya "Halı lekelerimden nasıl kurtulabilirim?" bu ve benzeri sorular tarafımıza sıkça soruluyor. Eğer imkanınız var ise bir uzmandan destek alın.

Bizde servis departmanımıza bu işin püf noktalarını sorarak tek tek ne yapıldığını öğrendik. İşte hiç bir yerde bulamayacağınız püf noktaları.Öğrenmiş olduğumuz önemli bir detay ise bir çok halının makine halısı sanıldığı ama halılar birbirine benziyor ama dikimleri ve işlemleri çok farklı olabilir. Bazı halılar baskı, bazı halılar dokuma o yüzden halı türünüzden %100 emin değilseniz kimyasal tercihinizde yanlışlık yapma olasılığınız çok yüksektir.


İşte yapılması gerekenler;

 1. Lekenin ne lekesini olduğunu tespit edin. Ne kadar genişliğe ulaştığını gözlemleyin. Eğer genişliği avuç içini geçtiyse ev içinde bir işlem yapmayın.
 2. Eğer lekenin ne lekesi olduğundan eminseniz ne kadar derine bulaştığını gözlemleyin.
 3. Gözlemleriniz sonucu halı rengine zarar vermeyecek kimyasallar kullanın. Bu detayları profesyonel temizlik ürünleri satan yerlerden öğrebilirsiniz. Lekenin ne olduğunu ve halı türünü söylemeniz yeterli olacaktır.
 4. Kimyasallar kullanırken halıyı yakmayın bu yüzden kullandığınız kimyasallar halının türüne uygun olmalı.
  Örneğin; Makine halısına kullanılan bir kimyasalı, yün halısına kullanmayın.
 5. Bastırmayın leke bastırıldığında kesinlikle çıkmaz, bu yüzden bir baskı uygulamayın narin şekilde halının yüzeyine kimyasalı sürün.
 6. Sürdükten sonra 1-3-5 kuralına göre bekleyin. Bu kural derinlik hesaplamasıdır. Eğer halının sadece yüzeyinde ise 1 dk biraz daha derinse 3 dk eğer tam işlediğini düşünüyorsanız 5 dk bekleyin.
 7. Kimyasalı damla şeklinde kullanın aşırı şekilde abartmayın.
 8. Havlu benzeri bir bez kullanın. Havlu beyaz renklendirilmemiş bir kumaş olmalı aksi takdirde havlu renginiz halıya çıkabilir.
 9. Havluyu su akmayacak şekilde ıslatın dokunduğunuzda ıslaklığını hissedin fakat damlamasın. Bunun için yıkadıktan sonra tekrar sıkabilirsiniz.
 10. Havluyu hafif bir şekilde bekleyen kimyasalın üstüne  sürebilirsiniz. Sürerek ana hedef kimyasalla birlikte halının lekesini almak.
 11. Bu aşamada hafif sürdüğünüzde leke yayılıyorsa, durun. Bu aşamada halının tam anlamıyla yıkanması gerekebilir. Ve o kısmı kurutmadan bir servis çağırın ve durumu izah edin. Halının yıkanmasının acil olduğunu belirtin.

Sizin için uzmanımızdan öğrenmiş olduğumuz adımlar, hafif derine ulaşmamış lekeler için uygulanabilir.Bu işlemler lekeye döküldükten sonra ne kadar çabuk uygulanırsa olumlu sonuç almasıda o kadar kolay olur.Avuç içi genişliğinde ise ve dökülen üründe harici bir renklendirme kimyasalı yoksa uygulanabilir. 
 

Servis Al
Şimdi Ara